Lectio Divina - Stilhedens rum

Invitation til ”guddommelig læsning”

 

 

Hvad er guddommelig læsning?

Direkte oversat betyder Lectio Divina Guddommelig Læsning. LECTIO DIVINA er en mulighed for, hen over 6 mødegange, at samles i en gruppe i kirken, hvor vi sammen og i stilhed - sætter fokus på en bibeltekst.

Lectio Divina er en enestående mulighed for at komme I kontakt med de dybere lag i din egen VÆREN. Det er for ALLE med lyst til og mod på at lade BIBELENS ord trænge fra hoved ned i hjertet.

 

Hvordan praktiserer man Lectio Divina?

Gruppelederen læser en tekst højt, og vi kan spørge os selv: hvad betyder teksten i mit liv her og nu? Hvorledes henvender Guds Ånd sig til mig i min hverdag? Særligt, når jeg har bekymringer og måske vanskelige følelser.

Efter den korte meditation/refleksion giver vi hinanden plads – igen i stilhed – til at omsætte de indre indtryk på papir i frie former og farver. Bemærk at det ikke er nødvendigt at kunne tegne eller male.

Vi slutter vores tid sammen med at se på hinandens kreative udtryk og mangfoldigheden i farver, former og oplevelse af teksten.

Kirken sørger for the, kaffe og malergrej.

 

Mødegange efteråret 2023

4. oktober

18. oktober

1. november

15. november

29. november

13. december

 

Vi tilbyder et samlet forløb på 6 gange.

Onsdage hver 14. dag kl. 16-18.

Start 4. oktober 2023.

Pris

50 kr. i alt for materialer. Betales 1. gang.

Tilmelding her

Der er plads til 9 tilmeldinger i formularen, nåede du ikke at få en plads, så kan du komme på ventelisten, hvis du skriver til os.

Send en mail til kontoret:

Bellahoej-Utterslev.sogn@KM.DK

eller til Marianne:

thye.mye@gmail.com

 

 

Gruppeleder

Gruppelederen er Marianne Meyer. Marianne er erfaren «bibelunderviser» og praktiserer selv Lectio Divina. Hun har en også en tegneterapeutisk og teologisk grunduddannelse samt mange års erfaring med gruppeprocesser. Marianne er også kirkens sorgterapeut.

Du kan læse mere om Marianne her